Gryka zwyczajna

Nasiona tej pochodzącej z Azji rośliny są jednym z najcenniejszych darów natury. Roślina, choć trafiła na tereny Polski stosunkow późno, bo okkoło XIIIw ( historycy sprzeczają się co do ostatecznej daty) miała wielkie znaczenie dla naszych przodków. Dostarczała niezastąpionego surowca do produkcji kaszy i w tymże celu wykorzystuje się ją najczęściej do dzisiaj.

Zaspokajanie głodu to jedno, ale trzeba pamiętać, że gryka ma istotne znaczenie lecznicze. Po pierwsze jest jednym z niewielu źródeł przyswajalnego

krzemu niezbędnego naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania odporności. W jej składzie jest też mnóstwo innych ważnych mikroelementów. Po drugie zawiera bardzo duże ilości rutyny, mającej ogromne znaczenie dla naszego układu naczyniowego. Stąd ziele gryki bądź jej liście stosowane były w zielarstwie jako środek wzmacniający naczynia włosowate, leczący żylaki, hemoroidy, tamujący krawienia i pomagający uregulować ciśnienie tętnicze krwi.

Jest cenną rośliną miododajną. Miód gryczany poza niewątpliwymi walorami smakowymi ma również szerokie działanie terapeutyczne. Od wieków stosowano go wleczeniu chorób serca i układu naczyniowego, jako środek odtruwający wątrobę i ułatwiający regenerację tkanek, nawet kości po złamaniach. I oczywiście jako lekarstwo na przeziębienia.